Szombaton délután tündöklő napsütés ragyogta be Szépvíz utcáit, mikor az évek óta folytatott kemény munka meghozta gyümölcsét. Felavatták Székelyföld egyetlen ezer évet átfogó határőr kiállítását.
A megnyitó ünnepélyes légkörét a Csíkborzsovai Férfikórus teremtette meg, akik kezdő akkordként katonadalokat szólaltattak meg, Ványolós András vezényletével. Ezt követően a bevezető gondolatok alkalmával kiemelték a beruházás kapcsán legtöbbet tevékenykedő személyeket, majd kifejtették, több mint 60 ember munkája fekszik ebben a létesítményben, melynek elsődleges célja, a történelem ismertetésén keresztül „bizakodva építeni a jövőt” – foglalta össze Szépvíz község polgármestere Ferencz Tibor.

Potápi Árpád János államtitkár tolmácsolásában Tamási Áron élete és példája került fókuszba, elmondva: „a vér, a hűség és az erkölcsi érzék parancsát követte”, mint ennek a közösségnek szellemi harcosa. Továbbá hangsúlyozta, a magyarság védelmének eszköze a remény, ahogyan Tamási Áron kapcsán is elhangzott: „remény helyett sohasem hazudott olcsó malasztot” – így érdemes gondolni a székelységre is.
Ezt követően a község díszpolgárává nyilvánították Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkárt, valamint a pillanat megkoronázásául Brendus Réka tolmácsolásában egy az államtitkárhoz kapcsolódó laudáció hangzott el.
Tánczos Barna miniszter beszédében kiemelte, „mi magyarok, Magyarország kormányának segítségével, nem várunk tovább, vártunk már eleget”, létrehozzuk a számunkra fontos helyeket. Az emlékközpontra, mint hiánypótló helyre tekintett, hiszen ezen történelmi tárlatok rólunk szólnak, a székelyekről. Majd kiemelte: „mások vagyunk, legyünk mi az utolsó bástya, az utolsó pont.”
Borboly Csaba rámutatott: „kell az őseink jó példáját kövessük”, melynek kapcsán a helyi polgármester kitartó, elszánt munkáját méltatta. Ezt követően Ferencz Angéla emelte ki: ez az első intézmény, amely a határőrség témáját felkarolja.
Nagy József történész, a kiállítás szakmai vezetője történelmi szempontból foglalta össze a tárlaton láthatóakat, amely 1000-től egészen 1945-ig vezeti a történelem fonalát. Kiemelte minden fegyvernek látszó tárgy csak makett. Az előadások között énekével emelte az ünnep fényét Geréd Kálmán bácsi, valamint madarasi János Zsigmond diák.
A megnyitó zárásaként Ferencz Tibor polgármester emlékplakettet adott át azon uraknak, akik a kiállítás kapcsán tanúsított erőfeszítésekben oroszlánrészt vállaltak. Végül szalagvágással és közös imával, papi áldással, a magyar és székely himnuszok eléneklésével zárult a megnyitó.

Külön kérdésre válaszolva Potápi Árpád János államtitkár elmondta, a jövőbeli tervek alapján további emlékhelyeket akarnak létrehozni, egyet az Ojtozi – szorosban, valamint egyet Kárpátalján az Árpád – vonal ottani bunkerében. Hangsúlyozta a lényeg, hogy minél több kiállítás szóljon az eleink határvédelméről.
A tárlat kapcsán figyelemfelkeltő, megragadó, igazán érdeklődésre méltó munkáról beszélhetek, amelyre a következőkben egy pár kép által szeretném felhívni a figyelmet és ajánlani minden érdeklődőnek, csoportnak.

Karda Dalma