A Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP Brassó) felszólította a Békás-Szorosban tevékenykedő, zömében korondi származású elárusító bódék tulajdonosait, hogy költöztessék el vagy bontsák el a kereskedelmi felületeket, és tisztítsák meg az általuk kereskedelmi célra használt területeket. – közölte a regionális út- és hídügyi igazgatóság.
A zömével korondi származású kereskedőknek 60 napos határidőt adtak arra, hogy eleget tegyenek a felszólításnak. Ugyanakkor felszólításukban közölték, hogy az árusok saját költségen kell elbontsák a kereskedelmi felületeket. Azok a kereskedők, akik nem tesznek eleget a felszólításnak 2000-6000 lej között bírságot kaphatnak. – közölte a brassói DRDP. Az út- és hídügyi igazgatóság azzal motiválja a határozatát, hogy a DN12C jelzésű országúton a Gyilkostó – Neamț megyehatár közötti szakaszon (a Békás-szorosban) a közlekedésbiztonsági feltételek javítása és biztosítása érdekében munkálatokat fognak végezni.
Augusztusban sajnos a sziklákról lehulló kő súlyosan megsebesített egy 34 éves férfit, akit a Piatra Neamț-i, majd később helikopterrel a Iași-i egyetemi klinikára szállítottak. A fiatalember súlyos maradandó sérüléseket szenvedett.
Vasárnap a Zsil völgyén a 66-os országúton, egy lezuhanó szikladarab egy autóra esett, a gépjármű vezetője a helyszínen életét vesztette.
Holott az árusok egy nagy részének több mind húsz éve nincs működési engedélye a Békás-szoros-Nagyhagymás Nemzeti Park adminisztrációja részéről, már 2016 tavaszán egy a korondi árusok, a nemzeti park vezetősége és más helyhatósági szervekkel közösen az a határozat született, hogy: egy tanulmány készül a Békás-szoros-Nagyhagymás Nemzeti Park tudományos tanácsa számára, arról hogyan is kell kinézzenek az árusok faházai a szorosban. Eldőlt akkor, hogy a bódésornak legyen egy egységes formája, valamint a tanulmányban szereplejen egy kivitelezési határidő is. Annak ellenére, hogy a Békás-szoros-Nagyhagymás Nemzeti Park menedzsment tervében akkor úgy szerepelt, hogy illegális egyes bódék jelenléte a szorosban, már 2016-ban arra módosították a szóban forgó pontot, hogy a nemzeti park engedélye nélkül tevékenykednek az árusok. – közölte 2016-ban a Sóvidék televízió, Hegyi Barna igazgatóra hivatkozva. Azóta viszont évről-évre felmerül a korondi árusok helyzete a Békás-szorosban, viszont több mind 10 éve a nemzeti park menedzsmentje, tudomásunk szerint semmiféle szankciót nem alkalmazott, viszont engedélyeket sem bocsájtott ki. El kellet, így közel 10 évnek telnie, valamint sajnos meg kellet történnie egy súlyos balesetnek, hogy előrelépés történjen az ügyben, de akkor is csak és kizárólag a brassói DRDP részéről történtek intézkedések nem a Békás-szoros-Nagyhagymás Nemzeti Park menedzsmentje részéről.
Még folytatjuk…..
Pál Kincső
Modeszt BP